السلام علیک یا فاطمه الزهرا (س)

روزى عایشه بر فاطمه (س) وارد شد، در حالى که آن حضرت براى حسن و حسین (ع) با آرد و شیر و روغن در دیگى غذاى حریره درست مى‏کرد. دیگ بر روى اجاق و آتش مى‏جوشید و بالا میآمد و فاطمه (س) آن را با دست خود هم میزد. 

عایشه با اضطراب و نگرانى از نزد او بیرون آمده، نزد پدرش ابوبکر رفت و گفت: اى پدر! من از فاطمه چیز شگفت‏ آورى دیدم، و آن اینکه دست به درون دیگى که بر روى آتش میجوشید برده، آن را به هم میزد. 

گفت: دخترکم! این را پنهان کن که کار مهمى است. 

این خبر که به گوش پیامبر اکرم (ص) رسید، بر بالاى منبر رفت و حمد و سپس الهى را به جاى آورد، سپس فرمود: 

همانا مردم دیدن دیگ و آتش را بزرگ شمرده و تعجب میکنند. سوگند به آن کسى که مرا به پیامبرى برگزید، و به رسالت انتخاب فرمود، همانا خداى عزوجل آتش را بر گوشت و خون و موى و رگ و پیوند فاطمه حرام کرده است، فرزندان و شیعیان او را از آتش دور نمود، برخى از فرزندان فاطمه داراى رتبه و مقامى هستند که آتش و خورشید و ماه از آنها فرمانبردارى کرده در پیش رویش جنیان شمشیر زده، پیامبران به پیمان و عهد خود درباره‏ ى او وفا میکنند، زمین گنجینه‏ هاى خودش را تسلیم او نموده، آسمان برکاتش را بر او نازل مى‏کند. 

واى، واى، واى به حال کسى که در فضیلت و برترى فاطمه شک و تردید به خود راه دهد، و لعنت و نفرین خدا بر کسى که شوهر او، على بن ابى‏طالب را دشمن داشته به امامت فرزندان او راضى نباشد. همانا فاطمه، خود داراى جایگاهى است و شیعیانش نیز بهترین جایگاه‏ها را خواهند داشت. همانا فاطمه پیش از من دعا مى‏کند و شفاعت مینماید و شفاعتش علی‏رغم میل کسانى که با او مخالفت مى‏کنند، پذیرفته می‏شود.


منابع :

1 ـ آل‏ عمران/ 37.

 2 ـ فرائدالسمطین، ج 2، ص 51 و 52، ش 382- تجلیات ولایت، ج 2، ص 319- فضائل خمسه، ج 3 ص 178- مناقب ابن شهرآشوب، ج 3، ص 339- جلاءالعیون شبر، ج 1، ص 136.

 3 ـ اشاره است به آیه‏ ى 37 سوره ى آل‏ عمران که زکریا موائد آسمانى را در محراب مریم دید.

 4 ـ محجة البیضاء، ج 4، ص  213- بحار، ج 43، ص 59، و ج 41، ص 30 با اختصار.

 5 ـ روض الفائق، ص 214.  6 ـ بحارالانوار، ج 43، ص 29.

 7 ـ فاطمه زهرا (س) شادمانى دل پیامبر، ص 152.

/ 0 نظر / 72 بازدید