نصوص امامت امیرالمومنین علی (ع)

ذکر چند نص (هر سخن صریح و آشکاری که معنای آن روشن بوده و قابل تاویل و تعبیر به معنای دیگر نباشد) از سیره مبارک رسول خدا(ص)،در کتابهای شیعه و سنی، در مورد جانشینان آن حضرت:

1.حدیث وصایت و خلافت:در آغاز ظهور دعوت اسلامی، پیامبر (ص) پس از دعوت خود به اسلام فرمود: کدامیک از شما مرا بر این امر یاری میدهد تا برادر و وصی و جانشین من در میان شما باشد؟ هیچیک  پاسخ مثبت ندادند، تنها علی (ع) که نوجوانی بیش نبود برخاست و اعلام آمادگی کرد. اینجا بود که رسول خدا (ص) دست بر گردن او نهاد و فرمود:" این برادر و وصی و جانشین من در میان شماست، به سخن او گوش دهید و فرمانش را گردن نهید..."

2-حدیث منزلت: "ای علی نسبت تو با من نسبت هارون با موسی است( که پیامبر و جانشین موسی بود) فقط تو پیامبر نیستی."

3-حدیث وراثت: "ای علی، تو برادر و وارث من هستی. علی (ع) فرمود: چه چیز را از شما ارث میبرم؟ فرمود: آنچه پیامبران پیش از من به ارث نهاده اند."

4-حدیث اخوت:هنگامیکه پیامبر (ص) میان یاران خود برادری قرار داد، علی (ع) با چشم گریان آمد و گفت: ای رسول خدا میان یارانت برادری قرار دادی و مرا با احدی برادر نکردی! رسول خدا(ص) به او فرمود:"ای علی، تو برادر من هستی در دنیا و آخرت"

5-حدیث مع الحق:" علی با حق است و حق با علی است، هرجا علی باشد حق همانجاست."

6-حدیث ثقلین:"من دو چیز گرانبها در میان شما به یادگار می گذارم که اگر به آن دو چنگ زنید هرگز گمراه نشوید: یکی کتاب خداست و دیگری خاندان من."

7-حدیث عصمت و طهارت: پیامبر، علی و فاطمه و حسن و حسین (ص) را زیر عبایی گرد آورد و عرضه داشت:"بارالها، اینان اهل بیت منند، پس هرگونه پلیدی را از آنان دور دار و آنان را پاک و پاکیزه گردان."

8-حدیث سفینه:"داستان خاندان من داستان کشتی نوح است، هر که در آن نشست نجات یافت، و هر که از آن کناره گرفت غرق شد."

9-حدیث امان:"خاندان من امان اهل زمین اند (از اختلاف و نابودی) چنانکه ستارگان امان اهل آسمانند."

10-حدیث ولایت:"ای علی، تو پس از من ولی و سرپرست هر مومنی هستی"."هرکه من مولای اویم، این علی مولای اوست."

برگرفته از کتاب نقش غدیر در امامت حضرت امیر تالیف حسین استادولی

/ 3 نظر / 37 بازدید
دانلود آهنگ جديد

سلام دوست من [گل] وبلاگ زيبايي داري. خوشحال ميشم به منم سر بزني و آهنگ و فيلم و سريالهاي جديد رو دانلود کني [قلب] تبادل لينک هم خواستي پايه ام[چشمک] www.takahangha.com

انسان

سلام..ممنون از این احادیث زیبا[گل]

زهرا

سلام وب زیبا و پر محتوایی دارید ممنون از حضورتون توی وبم[گل]