عظمت نوروز از زبان امام صادق علیه السلام

نوروز روزی‌ست که خداوند در آن از انسان پیمان گرفت که او را بپرستند و برایش شریک قائل نشوند و به دین فرستادگانش گروند.

نوروز روزی‌ست که خورشید برای اولین بار طلوع کرد و بادهای بارور ساز وزید و گلهای زمین آفریده شد.

نوروز روزی‌ست که کشتی حضرت نوح [که سلام خدا بر پیامبر ما و خاندانش و بر او باد] [بعد از طوفان ] بر فراز کوه جودی ساحل گرفت.

نوروز روزی‌ست که فرشته وحی، جبرائیل علیه السلام بر پیامبر اسلام نازل شد.

نوروز روزی‌ست که حضرت ابراهیم بتهای قوم خود را شکست.

و نوروز روزی‌ست که پیامبر اکرم حضرت علی علیه السلام را بر دوش خود بلند کرد تا بتهای قریش را در‌انداخته و درهم شکند.

نوروز روزی‌ست که در آن پیامبر صلی الله علیه و آله برای حضرت علی علیه السلام در غدیر خم پیمان گرفت و آنانکه آنجا بودند به ولایت آن حضرت اقرار کردند و خوشا به حال کسی که آن را نگه‌داشت و بدا به حال کسی که آن را زیر پا نهاد.

نوروز روزی‌ست که در آن پیامبر صلی الله علیه و آله حضرت علی علیه السلام را با وادی جنیان مواجه کرد و از آنان میثاق گرفت.

نوروز روزی‌ست که در آن علی علیه السلام در جنگ نهروان پیروز گشت

نوروز روزی‌ست که در آن قائم ما اهل بیت ظاهر می‌شود و خداوند او را بر دجال پیروز می‌سازد

و نوروزی نیست که ما در آن منتظر فرج (حضرت حجت) نباشیم چرا که آن روز از برای ماست.

ایرانیان آن را نگاه داشتند اما شما آن را از بین بردید.

و این [نوروز] اولین روز سال [برای] ایرانیان است.

حضرت امام جعفر صادق (ع)

بحارالانوار، ج 59، ص92

/ 10 نظر / 14 بازدید
مهرگان

سلام وقت به خیر؛ سالجدید را به شما و تمام مردم خوب ایران تبریک و تهنیت عرض مینمایم انشاءالله سالی سرشار از موقیت و کامروایی برای همه باشد.

محمدرضا

سلام ممنون...عیدشماهم مبارک سال خوبی داشته باشید

ســــــاز زندگــــــی

در حریم فاطمیه مرغ دل پر میزند ناله از مظلومی زهرای اطهر میزند السلام علیک یا فاطمة الزهرا . . .[گل]

مهرگان

سلام، ای لیلة القدر علی آخر چرا گشتی سحر ای راحت جان علی آخر چرا کردی سفر هجران تو آتش زده بر قلب زار مرتضی یا تو بکن ترک سفر یا با خودت من را ببر خزان زود هنگام و كبود شدن ياس بوستان پيامبر ، تسليت باد .

صــــــــــــراط

سلام سپاس ازمطلبتان بزرگوار. الگوی فاطمی در زندگی آپم گرچه مظلومی مولا سندی معتبر است این سند ثابت و امضا شده با میخ در است. شهادت بانوی دوعالم تسلیت .

شعیب فرامرزی

سلام نازنینا، دوست یعنی انتخاب یعنی از بنده سلام از تو جواب دوست یعنی دل به ما بستی رفیق؟ دوست یعنی یاد ما هستی رفیق؟ دوست یعنی مطلبت را دیده ام یعنی احوال تو را پرسیده ام دوست یعنی در رفاقت كاملی دوست یعنی: نیستی و... در دلی دوست یعنی: دوستی را لایقم؟ تو حقیقت، من مجازی عاشقم دوست یعنی كار و بارم خوب نیست تو نباشی، روزگارم خوب نیست دوست یعنی بغض لبخندم شكست دوری و جای تو گلدانی نشست دوست یعنی مثل جان و در تنی دوست یعنی خوب شد تو با منی دوست یعنی حسرت و لبخند و آه میشوم دلتنگ رویت گاه گاه دوست یعنی جای پایت بر دل است دوری از تو جان شیرین مشكل است دوست یعنی نكته های پیچ پیچ دوست یعنی جز محبت، هیچ هیچ دوست یعنی از سكوت من بخوان دوست یعنی در كنار من بمان دوست یعنی خنده های ریز ریز دوست یعنی دوستت دارم عزیز سال نو بر شما و خانواده مهربانتان مبارک باد

پویا

سالی پر از موفقیت و کامیابی برای شما آرزومندم کاش باران بودم و غم پنجره را میشستم و به هر کس که پس پنجره غمگین مانده از سر عشق ندا میدادم پاک کن پنجره از دلتنگی که هوا دلخواه است گوش کن باران را که پیامی دارد : دست از غم بردار زندگی کوتاه است باز کن پنجره را روز نو در راه است... [گل]

مهرگان

حضرت امام علی (علیه السّلام) به مردی پنج اندرز داد، از آن جمله فرموده اند: به هیچ کس امیدوار نباشد مگر بخدا، و نترسید مگر از گناهان خود.

خسته دل

از آمدن بهار و از رفتن دی اوراق وجود ما گردد طی می خور مخور اندوه که فرمود حکیم غمهای جهان چو زهر و تریاقش می ( خیام ) --------------------------------------- / سال نو و عید نوروز مبارک /